Kedy je dobré začať uvažovať o hyperkonvergovaných riešeniach?

Odpoveď je jednoduchá – pri zvažovaní každého nového nákupu niektorej časti vašej IT infraštruktúry, alebo po každom výpadku, ktorý ohrozil vaše podnikanie či spoľahlivý chod organizácie a poskytovanie služieb.

Scenár 1

Máte niekoľko serverov pre prevádzku VMware alebo Hyper-V, každý rok jeden alebo dva vymeníte a tak prevádzkujete vždy niekoľko generácií a trošku si tak obmedzujete vlastnosti virtualizačnej platformy, ktoré môžete využívať. Servery sú priamo alebo cez SAN pripojené k jedinému dátovému úložisku. Úložisko meníte vždy po uplynutí záručnej doby alebo to dokonca „vydržíte“ dlhšie. Zálohujete napríklad na NAS. V okamžiku, kedy ste rozhodnutí vymeniť dátové úložisko a zmienené dva servery, skúste osloviť AutoCont.

Čo získate s hyperkonvergenciou?

S vysokou pravdepodobnosťou všetko, čo potrebujete pre správny beh vašich informačných systémov, dokáže poskytnúť hyperkonvergované riešenie na troch nových serveroch s internými diskami (teda bez externého dátového úložiska).

Čo získate naviac?
Především vysokou dostupnost také na vrstvě datových úložišť. Je to stejné, jako kdybyste měli datová úložiště dvě, ta hodně chytrá (midrange třídy), která ve dvojici umožní vašemu IT přežít bez výpadku poruchu jednoho z nich. To jste dosud vlastně (až možná na výjimky) neměli. Výpadek jediného vašeho úložiště totiž znamená bezpodmínečnou odstávku v běhu informačních systémů. Úložiště musíte nechat opravit, najít funkční zálohy dat, vrátit je informačním systémům, spustit je a doufat, že záloha byla v pořádku a nebyla příliš stará. Protože, pokud zálohujete jednou denně, pak může být stará třeba dvacet hodin. A těch dvacet hodin vám v datech bude chybět, musíte tedy znovu např. zavést všechny faktury. Jak to celé bude trvat dlouho? Podle množství dat a informačních systémů, podle stupně poruchy úložiště a typu zakoupené záruky k němu, rychlosti NAS a schopnostem používaného zálohovacího systému minimálně desítky hodin, spíše však dny.

Čo ešte získate?
Možnosť navýšiť diskovú kapacitu a súčasne aj procesorový výkon pridaním ďalšieho servera. Hyperkonvergovaný systém ďalší server (uzol) automaticky pridá k existujúcim, nemusíte sa o nič starať a môžete sa venovať sa potrebnejším veciam, než oprašovaniu a nekonečným rekonfiguráciám vašich systémov. Pridanie ďalšieho uzla je extrémne jednoduché. Čo nakoniec nemusíte využiť, pokiaľ príliš nerastiete. Túto vlastnosť ale využijete určite v okamihu, kedy končí záruka a vy musíte systémy obmeniť. Urobíte to postupne, pridáte jeden nový server, počkáte, až ho automatické procesy absorbujú a odoberiete jeden starý server. Postup opakujete, dokiaľ nevymeníte všetky uzly.

Cítite ten rozdiel oproti klasickému poňatiu IT infraštruktúry? Pretože tam musíte pred výmenou dátového úložiska odstaviť všetky informačné systémy, pre istotu vykonať ďalšiu zálohu, vymeniť úložisko, vrátiť zálohu, skontrolovať, že je všetko v poriadku a až potom spustíte odstavené informačné systémy. Hyperkonvergovaný systém zvládne všetko bez odstávky. Páči sa vám to? Mohlo by. A možno skôr – malo by sa vám to páčiť. Pretože to tak funguje!

Scenár 2

Niekedy nemusí ani dvojdenná odstávka vadiť, dá sa prečkať bez dopadu na výrobu, obchodovanie, beh kancelárie. Potom ale príde zmena – nový informačný systém, zvýši sa počet zákazníkov, prudko narastie výroba a jej sledovanie už musí byť on-line. Alebo kúpite ďalšiu firmu, a u nej výpadok znamená problémy. Začnete počítať, aký dlhý výpadok prevádzky informačných systémov vám bude prekážať v novej situácii. Pokiaľ sa vo svojich výpočtoch dostanete k hodinám alebo dokonca desiatkam minút, je tu prirodzené riešenie.

Čo získate s hyperkonvergenciou?

Hyperkonvergovaná IT infraštruktúra je nafukovacia, pridávaním ďalších uzlov navyšujete kapacitu vysoko dostupného dátového úložiska a súčasne výpočtový výkon na prevádzku informačných systémov.

Kúpili ste novú firmu? Pridáte jeden alebo dva servery. Máte nový informačný systém, ktorý je hladný po výkone dátového úložiska? Pridáte výkonnejšie zariadenie pre ukladanie dát do serverov, nemusíte kvôli tomu investovať do drahého, výkonného All-Flash úložiska, ktoré by ste zasa s najväčšou pravdepodobnosťou prevádzkovali bez vysokej dostupnosti.

Koľko múch teda zabijete nasadením hyperkonvergovaného riešenia? Jedným slovom – mnoho.

A pre akú veľkosť IT infraštruktúry sa hyperkonvergované systémy dajú použiť?

Odpoveď je aj tu jednoduchá. Hyperkonvergovaný systém je možné prevádzkovať na dvoch, troch, desiatich alebo až stovkách serverov. Dá sa prevádzkovať v jednom alebo dvoch dátových centrách a vyriešiť aj geografickú dostupnosť. Dve dátové centrá môžu byť blízko – v rámci výrobného závodu alebo úradu, ale tiež na opačných koncoch republiky, prípadne Európy alebo dokonca sveta. Vďaka fungujúcim spôsobom pre optimalizáciu dát prenášaných medzi oboma dátovými centrami teda takmer neexistuje obmedzenie.

Hyperkonvergované riešenie je možné prevádzkovať často už od dvoch serverov s internými diskami, typickým zákazníkom pre jeho nasadenie tak môže byť aj veľmi malá firma. Maximálne počty serverov sú potom u väčšiny hyperkonvergovaných systémov tak veľké, že pokryjú potreby aj naozaj veľkých firiem s rozsiahlymi nárokmi na kapacitu a výkon dátového úložiska i výpočtový výkon serverov.