HPE Simplivity, výnimočný systém pre hyperkonvergovanú infraštruktúru

Trh s hyperkonvergovanými systémami naberá pomerne rýchlo na obrátkach a AUTOCONT ako jeden z priekopníkov týchto riešení v Českej republike, dlhodobo rozširuje a zkvalitňuje portfólio hyperkonvergovaných produktov, ktoré vieme navrhnúť, nasadiť a dlhodobo prevádzkovať.

Jedným zo šestice našich riešení je HPE Simplivity, výnimočný systém pre hyperkonvergovanú infraštruktúru. Prečo výnimočný? Existuje mnoho riešení, ktoré sa hyperkonvergenciou zaoberajú. Ale len HPE Simplivity nasadzuje pre všetky operácie, týkajúce sa storage vrstvy, špeciálnu HW kartu, umiestnenú v každom zo serverov, z ktorých túto hyperkonvergovanú infraštruktúru staviame (v tomto prípade ide o ALL Flash nody postavené na HPE ProLiant DL380Gen10 serveroch).

Serverovým procesorom tak zostane viac priestoru pre prácu virtuálnych serverov. HW karta totiž počíta a rieši rozloženie dát medzi dátovými SSD a jednotlivými nodami hyperkonvergovaného clusteru a ďalej sa stará o deduplikáciu a kompresiu týchto dát, čo vedie k extrémnej efektivite využitiu SSD priestoru. Na uvedenom obrázku je vidieť, ako sa chovalo Simplivity riešenie v prostredí jedného našeho zákazníka. Presný redukčný pomer je pomer medzi neredukovanými dátami virtuálnychch serverov (8,1 TB) a fyzicky obsadeným priestorom (3 TB), teda 2,7:1. Vďaka prepracovanému spôsobu zálohovania virtuálnych serverov, počtom záloh i množstvom virtuálnych serverov s totožným operačným systémom možno dosiahnúť impozantných relatívnych redukčných pomerov (na obrázku 24,3:1).

Väčšina hyperkonvergovaných systémov pracuje s diskami napriamo pripojenými ku zbernici serverov (pomocou HBA), HPE Simplivity využíva diskový radič. To sa na prvý pohľad javí ako nevýhodné riešenie, avšak v nasadeniach, kde si vystačíme s dvoma nodami HPE Simplivity (majú dostatočný výkon, dostatočnú pamäť i dostatočnú diskovú kapacitu) môže byť toto práve  výhoda. Disky sú konfigurované v RAID6 a dvojnodové riešenie tak bez problémov prežije výpadok až štyroch dátových diskov. U konkurenčných systémov (napr. VMware vSAN alebo Microsoft S2D) je potrebné u dvojnodového riešenia počítať iba s polovičným počtom, teda maximálnym výpadkom dvoch diskov. A pokiaľ prestanú fungovať dva nevhodné disky (napr. disky pre Read/Write cache u vSANu), potom je tu problém. Nie však u HPE Simplivity. Naviac u dvojnodových riešení je možnosť prepojiť storage porty nodov napriamo, bez ethernetových switchov. Jednoduchosť týchto riešení je práve u HPE Simplivity extrémny.

Pre porovnanie uvádzame základné riešenie HPE Simplivity na dvoch nodoch,  oproti klasickému riešeniu so štandartnými midrange diskovými polami zapojenými do transparentného failoveru, kde je naviac potreba dvojice FC switchov.

Na ľavej strane obrázku sú dva nody Simplivity, na strane pravej dva servery, dve diskové polia a dva FC switche. Vlastnosti ľavej i pravej strany z pohľadu dostupnosti na vrstve serverov i storage sú totožné.

Ešte zreteľnejší rozdiel sa prejaví v okamihu, keď potrebujete vybudovať kvalitné DR riešenie v druhej lokalite, potom je k dosiahnutiu rovnakých funkcionalít potrebné na každej strane významne vyšší počet HW boxov (pomer je 3:8 v prospech HPE Simplivity).

Keď k tomu všetkému pripočítame ešte jednoduchý management prostredia (u HPE Simplivity je integrovaný priamo napr. do VMware vCenter), môže byť rozhodovanie o tom, ktorou cestou pri výmene IT infraštruktúry vášho dátového centra ísť, jednoznačné.

Jednoducho HPE Simplivity.